Правила та поради з етичних норм користування мобільним зв’язком під час освітнього процесу

1. Заборонено користуватися мобільними телефонами  під час проведення навчальних занять усім учасникам освітнього процесу, крім випадків, передбачених даними Правилами.
2. Користування мобільними телефонами  всіма учасниками освітнього процесу здійснюється лише до початку або після закінчення навчальних занять та під час перерв. 
3. Категорично заборонено використання функцій фото- та відеокамери, диктофона, аудіопрогравача тощо під час освітнього процесу.
4. Використання мобільних телефонів  дозволяється лише з дозволу вчителя в окремих випадках:
4.1. У разі термінової необхідності здійснити телефонну розмову (як виняток, при травмуванні, розслідуванні, вирішенні питань оздоровлення та лікування) учень має отримати дозвіл учителя та скористатися телефоном за межами приміщення, де проходить навчальне заняття.
4.2. З дозволу учителя учень має право скористатися функціями калькулятора під час виконання практичних та лабораторних робіт, розв’язування складних задач з окремих предметів (математики, фізики, хімії, біології тощо).
4.3. З дозволу вчителя учень має право використати функцію аудіопрогравача на уроках музики, заняттях вокальних гуртків.
4.4. Отримавши дозвіл вчителя, учень може скористатися телефоном для пошуку невідомого слова (терміну), тексту твору тощо.
5. Ввести наступний порядок використання мобільних телефонів під час освітнього процесу в ліцеї:
5.1. Під час уроків, виховних годин чи позакласних заходів, а також під час перебування в бібліотеці необхідно вимикати або переводити телефон у режим «без звуку».
5.2. Під час проведення уроків чи інших заходів мобільний телефон повинен знаходитися в коробках в спеціально відведеному місці.
5.3. Якщо ж ця заборона буде порушена, то вчитель може вилучити телефон і повернути його батькам учня.
5.4. Відповідальність за збереження мобільних телефонів адміністрація та педагогічний колектив ліцею не несуть.

Поради з етичних норм користування мобільним телефоном
Якщо телефонуєте ви:
• насамперед привітайтеся, назвіть організацію, яку ви представляєте, а також своє прізвище, ім’я та по батькові. Зазвичай перші слова телефонної розмови сприймаються нечітко, а тому свої прізвище та ім’я називайте останнім – принаймні це буде почуто;
• якщо телефонуєте в установу чи незнайомій людині, слід запитати прізвище, ім’я та по батькові свого співрозмовника. Можете також повідомити, з ким саме ви хотіли б поговорити.
• якщо телефонуєте у важливій справі, запитайте спершу, чи є у вашого співрозмовника достатньо часу для бесіди;
• попередньо напишіть перелік запитань, котрі необхідно з’ясувати, і тримайте його перед очима упродовж усієї бесіди;
• завжди закінчує розмову той, хто телефонує. Завершуючи розмову, неодмінно попрощайтеся, пам’ятаючи, що нетактовно класти слухавку, не дочекавшись останніх слів вашого співрозмовника;
• у разі досягнення важливих домовленостей згодом надішліть підтвердження листом або факсовим повідомленням.

Якщо телефонують вам:
• спробуйте якомога швидше зняти слухавку й назвіть організацію, яку ви представляєте;
• у разі потреби занотуйте ім’я, прізвище та контактний телефон співрозмовника;
• розмовляйте тактовно, ввічливо демонструйте розуміння сутності проблем того, хто телефонує;
• не кладіть несподівано слухавку, навіть якщо розмова є нецікавою, нудною та надто тривалою для вас;
• якщо ви даєте обіцянку, намагайтеся дотримати слова й виконати її якомога швидше. У разі виникнення складних запитань запропонуйте співрозмовникові зустріч для детального обговорення суті проблеми;
• завжди стисло підсумовуйте бесіду, перелічіть іще раз домовленості.

Незалежно від того, хто телефонує:
• будьте доброзичливими, у жодному разі не виказуйте свого невдоволення чимось;
• ставте запитання та уважно вислуховуйте відповіді на них;
• намагайтеся залишатися тактовним і стриманим, навіть якщо розмова стає вельми неприємною для вас;
• симпатія до вас зросте, якщо ви кілька разів упродовж бесіди назвете співрозмовника на ім’я та по батькові;
• особливо наголошуйте на найістотнішому. Якщо під час бесіди ви називаєте якісь числа, їх варто повторити кілька разів, аби уникнути прикрих непорозумінь;
• пам’ятайте, що по телефону звучання голосу значною мірою спотворюється, тому ваша артикуляція неодмінно має бути чіткою, темп мовлення – рівним, а тон – спокійним та витриманим;
• намагайтеся якомога ширше використовувати лексичні можливості літературної мови (насамперед багату синоніміку), але при цьому завжди висловлюйтеся стисло й точно, правильно побудованими реченнями. Стежте за логікою викладу своїх думок, послідовністю;
• розмовляйте середнім за силою голосом.

Мобільний етикет
1. Ми вимикаємо телефон або переводимо телефон під час занять у режим «без звуку», тому що ми виховані, поважаємо себе, друзів та вчителів. А використання послуг «Голосова пошта» або «Хто дзвонив» не дозволить пропустити жодного дзвінка від друзів та батьків.
2. Ми знаємо, що під час проведення уроків суворо забороняється використання мобільних телефонів.
3. Ми знаємо, якщо ж ця заборона буде порушена, то вчитель має право вилучити телефон і повернути його батькам учня.
4. Ми знаємо, якщо нам необхідно зв’язатись з кимось по телефону, то ми можемо зробити це на перерві.
5. Знаходячись в ліцеї, не забувайте браги з собою мобільний телефон, навіть коли ненадовго залишаєте своє робоче місце.
6. Ми знаємо, що у випадку крадіжки телефону, адміністрація ліцею та вчителі не несуть відповідальність за збереження наших мобільних телефонів.
7. Ми знаємо, якщо учні і користуються телефоном, то виключно як засобом зв’язку, а для цього достатньо телефону найпростішої моделі.
8. Ми знаємо, що в школі суворо забороняється фотографувати або знімати на відео, бо наявність камери є певним стимулом до створення штучних сцен образ і приниження в учнівському середовищі, що негативно впливає на навчальний процес,
9. Ми запитуємо дозволу, перш ніж когось сфотографувати або зняти відео на свій мобільний, тому що поважаємо приватне життя інших людей.
10. Ми поважаємо право людини на особисте життя – не читаємо тексти повідомлення й не переглядаємо список дзвінків у чужому телефоні без дозволу.
11. Ми вимикаємо мобільний телефон там, де є застереження «Будь ласка, вимкніть Ваш мобільний телефон».
12. Ми пам’ятаємо, що треба переводити свій мобільний телефон у режим «без звужу» або користуватися послугою «Голосова пошта» у театрах, музеях, на виставках, у кінотеатрах. Наш мобільний телефон не порушить дійство несподіваним гучним сигналом (рінгтоном), і ми зможемо спокійно насолоджуватись враженнями.
13. Ми обираємо такі рінгтони. які будуть приємні нам і в той же час не турбуватимуть оточуючих.
14. Ми встановлюємо мінімальну гучність сигналу мобільного телефону, коли відпочиваємо разом з іншими людьми.
15. Ми переводимо мобільний телефон у режим «Без звуку», перебуваючи в бібліотеці, а при необхідності відповісти на дзвінок розмовляємо неголосно і лише по суті справи.
16. Якщо під час вистави або в бібліотеці нам терміново необхідно написати текстове повідомлення, вимикаємо сигнали клавіатури.
17. У громадських місцях: магазинах, транспорті, ліфті тощо – намагаємось розмовляти по мобільному телефону максимально тихо та коротко , щоб не заважати оточуючим своїми розмовами.
18. Ми уникаємо встановлення таких рінгтонів на свій мобільний телефон, які можуть образити чи збентежити, оточуючих (нецензурні вислови, грубі вирази та неприємні звуки).
19. Ми знаємо, що некоректно використовувати чужі мобільні телефони в своїх цілях та повідомляти їх мобільні номери третім особам без дозволу.
20. Ми здійснюємо тестування власного телефону на рівень гучності рінгтонів вдома, а не в громадських місцях,
21. Більшість сучасних моделей телефонів можуть фіксувати номери, з яких був зроблений виклик, і повідомляти своїх власників про пропущені дзвінки. Якщо Вам не відповіли негайно, не треба повторювати виклик – наберіться терпіння й чекайте, коли Ваш абонент зможе передзвонити Вам.
22. Небажано дзвонити людині з робочого питання на мобільний телефон у його вільний час, а саме до початку й після завершення офіційного робочого дня, а також на вихідні й свята. На особисті дзвінки також існують обмеження з 09.00 год. ранку до 22.00 год. вечора. Якщо все ж необхідно порушити ці правила й подзвонити, краще вибачитися та запитати про можливість говорити з Вами, а розмовляти недовго й по суті.
23. Ми розповідаємо про правила мобільного етикету своїм друзям.