- Загальні положення
Педагогічне наставництво – різновид індивідуальної роботи з молодими педагогами, які мають стаж педагогічної діяльності не більше трьох років.
- Педагогічне наставництво передбачає систематичну індивідуальну роботу досвідченого педагогічного працівника з адаптації та підвищення рівня професійної майстерності молодого спеціаліста.
- Наставництво є складовою частиною професійної та психологічної підготовки молодих педпрацівників та у визначенні змісту роботи керується Конституцією України, Законами України “Про освіту”, “Про загальну середню освіту”, “Про дошкільну освіту”, “Про інноваційну діяльність”, Положенням про методичний кабінет, а також цим Положенням.
- Мета, завдання, функції
Мета педагогічного наставництва – надання допомоги молодим педагогам у їх професійному становленні; формування кадрового потенціалу навчального закладу, освітньої установи.
- Завдання педагогічного наставництва:
- допомога працівникам в оволодінні професійними знаннями і необхідними практичними навичками для самостійного виконання завдань у їх професійній діяльності;
- формування інтересу молодих спеціалістів до педагогічної діяльності;
- забезпечення успішної адаптації молодих працівників до умов педагогічної праці.
- Функції педагогічного наставництва:
- компенсаторна – передбачає надання молодим педагогічним працівникам інформації, яка не була отримана ними під час здобуття вищої педагогічної освіти;
- інформаційно-коригувальна – спрямована на корекцію й оновлення інформації, яка постійно змінюється у результаті розвитку науки постійно и та впровадження інформаційно-комунікаційних технологій;
- діагностична – систематичний моніторинг професійного рівня молодих спеціалістів;
- соціальна – забезпечення належного психологічного клімату для молодих спеціалістів.
- Склад і організаційна структура
- Керівництво діяльністю наставників здійснює методист міського методичного кабінету , керівники предметних методичних об’єднань, у яких організовується наставництво, адміністрація навчального закладу.
- Закріплення наставників здійснюється наказом директора школи одночасно з призначенням працівника на посаду, враховуючи висновки психолога щодо психологічної сумісності наставника та підшефного.
- Наказ про закріплення наставника видається не пізніше двох тижнів з моменту призначення молодого спеціаліста на посаду. Кожен наставник має бути як правило, закріплений за одним-двома молодими працівниками.
- Наставники добираються із числа підготовлених працівників з досвідом роботи, високими показниками в педагогічній діяльності, які користуються авторитетом у колективі та мають навички до роботи з персоналом. Стаж педагогічної діяльності наставника не повинен бути менше 5 років.
- Кандидатури наставників розглядаються на засіданнях відповідного методичного об’єднання, методичної ради навчального закладу, погоджуються з заступником директора з навчально-виховної роботи та затверджуються методичною радою закладу і наказом керівника закладу.
- Рішення про завершення наставництва приймається керівником і оголошується наказом на підставі висновку, поданого наставником.
- Наставництво встановлюється для наступних категорій працівників:
- учителів, які не мають педагогічного стажу;
- спеціалістів, які мають педагогічний стаж менше 3 років;
- вчителів, переведених на іншу роботу, у випадку, коли виконання ними нових службових обов’язків потребує розширення і поглиблення професійних знань і оволодіння певними практичними навичками;
- учителів, які потребують додаткової підготовки для проведення уроків в певному класі (з певної теми).
- Допускається за потреби заміна одного наставника іншим. У разі відсторонення наставника від роботи з підшефним з негативних мотивів, матеріали та наказ про відсторонення долучаються до його особової справи.
Заміна наставника проводиться наказом директора школи у випадках:
- звільнення наставника;
- переведення на іншу роботу підшефного або наставника;
- притягнення наставника до дисциплінарної відповідальності;
- психологічної несумісності наставника і підшефного.
- В атестаційних характеристиках працівників, які є наставниками, висвітлюється їх робота з підшефними.
- За умови позитивних результатів наставництва, після його завершення наставник заохочується керівником навчального закладу.
- За ініціативою наставників може бути створений орган громадського самоуправління – Рада наставників.
- Обов’язки наставника
Знати вимоги законодавства України в сфері освіти, основні нормативно-правові акти, які регламентують педагогічну діяльність і керуватися ними у своїй .діяльності.
- Складати та затверджувати у керівника закладу план індивідуальної роботи з молодим спеціалістом.
- Надавати допомогу молодому спеціалісту в підготовці та виконанні індивідуального плану навчання в ознайомчий період.
- Допомагати молодому спеціалісту в оволодінні обраною професією.
- Вивчати:
- ділові якості молодого спеціаліста;
- ставлення молодого спеціаліста до проведення уроків (позакласних заходів), колективу школи, учнів та їх батьків.
- Вивчати особливості характеру, запити та уподобання працівника. Допомагати йому долати труднощі та раціонально використовувати вільний час, знати його сімейно-побутові умови, за необхідності сприяти їх поліпшенню.
- Надавати молодому спеціалісту індивідуальну допомогу в оволодінні педагогічною професією, практичними прийомами і способами якісного проведення занять, виявляти і спільно ліквідовувати допущені ним помилки.
- Звітувати про свою роботу з молодим спеціалістом перед керівником закладу та радою наставників. Скласти висновок-звіт після закінчення терміну наставництва і подати його керівнику закладу для прийняття рішення щодо подальшої роботи молодого спеціаліста.
- Права наставника
Долучати за погодженням з методистом міського методичного кабінету, керівника ЗНЗ, інших працівників для додаткового навчання молодого спеціаліста.
- Вимагати робочі звіти у молодого спеціаліста про проведену роботу як в усній, так і в письмовій формі.
- Брати участь в обговоренні питань, пов’язаних з педагогічною і громадською діяльністю молодого спеціаліста, вносити пропозиції про його заохочення чи використання заходів дисциплінарної відповідальності.
- Обов’язки молодого спеціаліста
Вивчати нормативно-правові акти, які визначають його службову діяльність, особливості роботи закладу і функціональні обов’язки на займаній посаді.
- Наполегливо оволодівати теоретичними знаннями та практичними навичками, у встановлений термін виконувати завдання, передбачені планами індивідуального навчання.
- Ретельно виконувати вимоги та поради наставника, опановувати передові форми і методи роботи, уміти самостійно, професійно, грамотно, ввічливо спілкуватися з учасниками навчально-виховного процесу.
- Постійно підвищувати свій професійний та культурний рівень, брати активну участь у громадському житті.
- Звітувати про роботу перед колективом та радою наставників закладу, у якому працює.
- Права молодого спеціаліста
Молодий працівник користується всіма правами, які передбачено чинним законодавством. Крім того, з метою успішного проходження ознайомчого періоду має право:
- Вносити клопотання про закріплення за ним іншого наставника; який закріплений безвідповідально ставиться до його навчання або самоусунувся від роботи чи допускає інші дії, несумісні з наставницькою діяльністю.
- Ознайомлюватись у межах своїх функціональних обов’язків зі службовими документами та матеріалами, звертатись за консультаціями до керівника закладу.
- Захищати свою професійну честь і гідність.
- Знайомитись зі скаргами та іншими документами, які містять оцінку його роботи, давати за ними пояснення.
- Підвищувати кваліфікацію у зручний для себе спосіб.
- Захищати свої інтереси самостійно або через представника у тому числі адвоката, у випадку дисциплінарного або службового розслідування, пов’язаного з порушенням норм професійної етики.
- Вимагати конфіденційності дисциплінарного розслідування, за винятком випадків, передбачених законом.
- Керівництво наставництвом
Відповідальність за організацію наставництва несе методист міського методичного кабінету центру, керівник навчального закладу, керівник відповідного методичного об’єднання.
Методист міського методичного кабінету зобов’язаний:’
- Вивчати, узагальнювати і поширювати передовий досвід з організації наставництва, вносити конкретні пропозиції про подальше поліпшення наставницької роботи, підвищення її ролі в організації освітньої діяльності.
- Відвідувати окремі уроки та позакласні заходи, які проводяться молодим спеціалістом та його наставником.
- Створити необхідні умови для успішного функціонування наставництва, для чого організувати навчання наставників та їх резерву передовим формам та методам індивідуально-навчальної роботи, основам педагогіки та психології, надавати їм всебічну методичну та практичну допомогу.
- Організувати навчання наставників щодо особливостей роботи з дорослими
- Проводити інструктажі наставників з питань організації їх роботи.
- Визначати види заохочення наставників.
Керівник закладу зобов’язаний:
- Створити необхідні умови для співпраці між наставником та підшефним, виконання ними педагогічних завдань, вивчення підшефним нормативних актів та спеціальної літератури.
- Здійснювати контроль за наставницькою діяльністю.
- Брати участь у засіданні ради наставників.
- Не рідше одного разу на півріччя розглядати стан наставництва в закладі на оперативних нарадах, заслуховувати звіти голови ради наставників, окремих наставників про проведену роботу, вживати заходів до її поліпшення.
- З метою оцінки професійного рівня молодого працівника та допуску його до самостійної розглянути й затвердити висновок-звіт, який додається до особової справи.
- Визначати види заохочення наставників.
Керівник методичного об’єднання зобов’язаний:
- Розглядати на засіданні методичного об’єднання індивідуальний план роботи наставника.
- Здійснювати систематичний контроль за роботою наставників.
- Заслуховувати і затверджувати на засіданні методичного об’єднання звіт молодого спеціаліста і наставника та представляти його керівникові навчального закладу або методисту міського методичного кабінету.
- Порушувати клопотання перед керівником ЗНЗ про нагородження наставників.
Останні коментарі